Preparaty kosmetyczne z kwasami stosowane są najczęściej w celu skutecznego złuszczania naskórka i przyspieszenia jego regeneracji. Jednak właściwości kwasów wykraczają poza to działanie. Oto najważniejsze zastosowania kwasów w pielęgnacji twarzy.
W jakim celu stosuje się kwasy na twarz?
Kwasy na twarz działają złuszczająco i nawilżająco. Ma to na celu przywrócenie jej gładkości, wyrównanie kolorytu i regenerację. Stosuje się je wtedy, gdy skóra jest matowa i szara. Są zalecane szczególnie w sytuacji, gdy cera wymaga intensywnego oczyszczania, złuszczania i pielęgnacji.
Oczyszczanie cery przy pomocy kwasów jest skutecznym sposobem na ograniczenie częstotliwości powstawania zaskórników i stanów zapalnych.
Rodzaje kwasów stosowanych do pielęgnacji twarzy
Kwasy AHA i BHA intensywnie złuszczają naskórek. Pozbycie się martwych komórek pobudza regenerację skóry i zwiększa wchłanianie składników z kremów i serum.
Do popularnych kwasów należą:
- kwas salicylowy – zaliczany do kwasów BHA, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie,
- kwas hialuronowy – skutecznie nawilża skórę,
- kwas glikolowy – wyrównuje koloryt skóry i redukuje widoczność przebarwień. Zmniejsza widoczność zmarszczek i niedoskonałości,
- kwas azelainowy – zmniejsza widoczność przebarwień różnego pochodzenia (także posłonecznych), plam i piegów.
Nawilżające działanie kwasu hialuronowego i kwasu mlekowego polega na zdolności cząsteczek tych kwasów do wiązania wody i utrzymywania jej w skórze.
Kwasy na twarz – efekty uboczne
Kwas na twarz w wyższych stężeniach może być stosowany w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Po zabiegu mogą pojawić się przejściowe podrażnienia cery – zaczerwienienie, uczucie pieczenia itd. Po jakimś czasie efekty te mijają.
Profesjonalne kwasy do twarzy mają silne działanie, dlatego powinny być stosowane z rozwagą.
Kwasy na twarz w domu można stosować pod warunkiem, że ich stężenie w kosmetykach nie jest wysokie. Regularne używanie preparatów z kwasami pozwala uzyskać znaczną poprawę stanu skóry. Jest to doceniane zwłaszcza przez osoby borykające się z problemem cery z bliznami, zmarszczkami i przebarwieniami.
Kosmetyki z zawartością kwasów na twarz
Intensywne złuszczanie i regenerację przy pomocy kwasów należy przeprowadzać jesienią i zimą. Kwasy są składnikami różnych kosmetyków: toników, kremów, serum, peelingów i masek. Kwas hialuronowy i glikolowy można znaleźć w składzie produktów z linii RESURFACE marki Diego dalla Palma Professional.
Jak należy stosować kwas? Trzeba go nakładać na oczyszczoną skórę twarzy i delikatnie wklepywać w jej powierzchnię.
Przeciwwskazania do stosowania kwasów
Niektóre produkty z kwasami mogą być stosowane w czasie domowej pielęgnacji. Jednak nie każdy może z nich korzystać. Kuracja z kwasami jest odradzana kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Przyjmowanie niektórych leków oraz część chorób dermatologicznych to kolejne przeciwwskazania do stosowania kwasów.
Kwasy mogą być z powodzeniem stosowane jako uzupełnienie pielęgnacji skóry twarzy. Warto o tym pamiętać, ponieważ ich działanie może przynieść wiele korzyści.
Antyoksydanty w pielęgnacji skóry
Przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty obecne są w diecie i kosmetykach. Ich działanie polega na zwalczaniu wolnych rodników w organizmie. Sprawdź, jak wykorzystać właściwości tych składników w pielęgnacji skóry!
Antyoksydanty – co to jest i w jakich kosmetykach są stosowane?
Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Co to jest? Są to witaminy i inne substancje o właściwościach przeciwutleniających. Stosowane są w kosmetykach przeciwstarzeniowych, ponieważ zmniejszają stres oksydacyjny komórek skóry. Doskonale sprawdzają się też jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej oraz skóry szarej, pozbawionej blasku. Redukują negatywne skutki czynników zewnętrznych na skórę i cały organizm.
Przeciwutleniacze w kosmetykach to m.in.:
- witamina C – rozjaśnia cerę, redukuje widoczność przebarwień i zmarszczek,
- witamina B3 – działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry,
- sól sodowa fosforanu askorbylu – spowalnia proces starzenia się skóry pod wpływem czynników zewnętrznych,
- resweratrol – zwalcza wolne rodniki,
- koenzym Q10 – zmniejsza objawy fotostarzenia i wyrównuje koloryt skóry.
Antyoksydanty w kosmetykach i produktach spożywczych
Dostarczanie organizmowi antyoksydantów zewnętrznie w postaci kosmetyków oraz wewnętrznie z jedzeniem to najlepszy sposób na zapewnienie sobie zdrowia.
Przeciwutleniacze znajdują się w składzie profesjonalnych produktów kosmetycznych przeznaczonych do codziennego stosowania. Są obecne w kremach, tonikach, mleczkach oraz maskach i serach.
Spotyka się je w kosmetykach przeciwsłonecznych. Przemawia za tym fakt, iż antyutleniacze zwalczają wolne rodniki i redukują stres oksydacyjny wywołany ekspozycją na promieniowanie UV. Kosmetyki takie jak Diego dalla Palma SUN opóźniają pojawienie się pierwszych efektów fotostarzenia i nieco spowalniają ten proces.
Witaminy o właściwościach przeciwutleniających znajdują się w takich produktach jak owoce dzikiej róży, truskawki, czerwona papryka, nać pietruszki, kiszona kapusta, czarne porzeczki, brukselka, kalafior, szpinak i kiwi. Owoce i warzywa to doskonałe źródło witamin A, C, E, flawonoidów i karotenoidów wykazujących działanie przeciwutleniające.
Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki w organizmie, dlatego ich rola jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia i pięknego wyglądu skóry. Zróżnicowana dieta i wybieranie kosmetyków z przeciwutleniaczami w składzie to sposób na zachowanie młodego wyglądu oraz wigoru na dłużej.