Terapia stosowana przy leczeniu nowotworów często wywołuje zmiany skórne. Komfort życia osoby leczonej onkologicznie może poprawić odpowiednio dobrana pielęgnacja. Sprawdź, jak zadbać o skórę onkologiczną!
Wpływ leczenia onkologicznego na stan skóry pacjenta
Aby dobrze zrozumieć potrzeby pielęgnacyjne skóry onkologicznej, warto zacząć od uświadomienia sobie, jak leczenie działa na cerę pacjentów. Choroby onkologiczne wymagają długotrwałej i intensywnej terapii, która ma wpływ na kondycję całego organizmu.
Działanie chemioterapii i jej wpływ na skórę
Skóra osób poddawanych terapii onkologicznej bywa podrażniona i zaczerwieniona. Pacjenci często skarżą się na łuszczący się naskórek i uciążliwe swędzenie. Cera staje się wysuszona przez osłabienie bariery hydrolipidowej. Może też pojawić się wysypka po chemioterapii.
Jak radioterapia działa na skórę pacjenta?
Radioterapia przynosi inne skutki uboczne. Z uwagi na fakt, iż ciało pacjenta poddawane jest naświetlaniu, na skórze może wystąpić odczyn popromienny. Niektóre zmiany skórne po chemioterapii przyjmują formę rumienia, który z czasem ustępuje. Czasem dochodzi do uszkodzenia skóry na skutek stosowania radioterapii. Typowe objawy to przebarwienia, pękające naczynka oraz twardnienie skóry.
Jakie wyjątkowe potrzeby ma skóra onkologiczna?
Terapia onkologiczna zaburza funkcjonowanie naturalnego mikrobiomu skóry. Osłabienie płaszcza hydrolipidowego sprawia, że cera staje się wyjątkowo wrażliwa na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Efektem jest osłabienie, wcześniejsze starzenie i zwiększona wrażliwość. Skóra staje się też wyjątkowo podatna na stres oksydacyjny.
Warto poznać najważniejsze przeciwwskazania przy chorobie nowotworowe, by nie szkodzić dodatkowo osłabionej skórze. Zaleca się wtedy unikanie kosmetyków o silnym działaniu oraz rezygnację z opalania.
Jak prawidłowo pielęgnować cerę osłabioną chemio- i radioterapią?
Podstawowym punktem w codziennej pielęgnacji cery onkologicznej jest staranne i delikatne oczyszczanie. Osoby stosujące makijaż powinny pamiętać o jego dokładnym usuwaniu. Doskonale sprawdza się kremowe mleczko do demakijażu z linii kosmetyków RVB LAB Microbioma. Ważnym etapem pielęgnacji wysuszonej i podrażnionej skóry jest jej nawilżanie. Odpowiednie preparaty to serum nawadniające lub odżywczy krem po radioterapii.
Profesjonalna i domowa pielęgnacja cery onkologicznej
Pielęgnacja cery osłabionej chemioterapią może odbywać się w domu i w gabinecie kosmetycznym. Aby zaoferować klientom salonu usługi na najwyższym poziomie, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat potrzeb pielęgnacyjnych skóry onkologicznej. Dobrym wyborem jest udział w szkoleniach poświęconych tej tematyce. W czasie kursów można poznać najlepsze kosmetyki po chemioterapii, które zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność.
O czym warto pamiętać w trakcie leczenia onkologicznego?
Jaki krem do twarzy w czasie chemioterapii wybrać? Należy pamiętać o tym, by wszystkie stosowane preparaty były całkowicie bezpieczne i dokładnie przebadane. Warto zwrócić uwagę na onkokosmetyki – specjalne linie produktowe przeznaczone do pielęgnacji cery osób przed, w trakcie i po chemioterapii.
Szczególnie istotne jest przywrócenie naturalnego mikrobiomu oraz wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Dobrym wyborem będzie krem nawilżający z linii Diego dalla Palma Sensitive. Należy też pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Powinna ona obejmować codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF 50, np. prebiotycznym kremem przeciwsłonecznym z linii Microbioma marki RVB LAB.
Zmiany skórne po chemioterapii – czy można ich uniknąć?
Wypieki na twarzy po chemioterapii to problem, z którym często spotykają się pacjenci leczeni onkologicznie. Na co dzień warto stosować łagodne kremy przeciw zaczerwienieniom oraz skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Pomogą też kremy wyrównujące koloryt.
Zadbaj o skórę w czasie trwania terapii onkologicznej oraz po jej zakończeniu, wybierając profesjonalne onkokosmetyki do pielęgnacji. W ten sposób można zapewnić dodatkowe wsparcie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.