Naturalna bariera hydrolipidowa skóry pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi, pomaga też utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Nawyki związane z oczyszczaniem cery mogą ją dodatkowo wzmocnić lub wręcz przeciwnie – osłabić. Dlatego świadomą pielęgnację cery należy zacząć od wyboru prawidłowych metod oczyszczania oraz odpowiednich kosmetyków.
Czym jest bariera hydrolipidowa skóry i jakie funkcje pełni?
Bariera hydrolipidowa to naturalna warstwa ochronna znajdująca się na zewnętrznej powierzchni naskórka. Zabezpiecza skórę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia i wzmacnia funkcje obronne skóry. Składa się m.in. z ceramidów, fosfolipidów, trójglicerydów i kwasów tłuszczowych.
Warstwa hydrolipidowa naskórka zabezpiecza skórę przed przenikaniem substancji szkodliwych z otoczenia, pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia i pośredniczy w regulacji pH skóry twarzy.
Oznaki uszkodzenia bariery ochronnej skóry
Jakie objawy daje zaburzona bariera hydrolipidowa? Skóra pozbawiona naturalnej ochrony staje się wrażliwa i sucha. Często pojawiają się reakcje alergiczne, świąd i stany zapalne. Cera nie utrzymuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, jest podatna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Zaburzone pH skóry sprzyja też rozwojowi nadwrażliwości oraz zmian dermatologicznych.
Jak odbudować barierę hydrolipidową uszkodzoną na skutek nieprawidłowej pielęgnacji? Warto wtedy sięgnąć po łagodzący krem do twarzy oraz maskę. Dobrym wyborem są kosmetyki z linii MICROBIOMA z kwasem hialuronowym, mocznikiem, pantenolem i alantoiną, które pomagają zregenerować naskórek i odbudować mikrobiom skóry.
Czynniki sprzyjające uszkodzeniom bariery hydrolipidowej
Regularny kontakt skóry z czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, mróz, suche powietrze i promieniowanie UV może z czasem doprowadzić do uszkodzenia bariery ochronnej cery. Kolejnym, dość nieoczywistym czynnikiem mogącym uszkodzić płaszcz hydrolipidowy jest nieprawidłowe oczyszczanie twarzy. Mocny peeling oraz brak stosowania toniku to przykładowe błędy w pielęgnacji, które mogą zaburzyć odczyn skóry twarzy i przyczynić się do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Dotyczy to przede wszystkim źle dobranych kosmetyków, składników aktywnych oraz metod oczyszczania skóry twarzy.
Do najczęściej popełnianych błędów należy stosowanie silnych detergentów do mycia cery, peelingi wykonywane częściej niż 2 razy w tygodniu oraz pomijanie etapu tonizowania skóry. Dlatego w codziennej pielęgnacji warto wybierać kosmetyki o krótkim, naturalnym składzie. Dobrze sprawdzają się preparaty z kwasami AHA, niacynamidem, kwasem glikolowym oraz naturalnymi wyciągami roślinnymi.
Jak oczyścić skórę twarzy z zaskórników i zanieczyszczeń, by nie uszkodzić płaszcza ochronnego? Prawidłowo przeprowadzona codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku ma na celu usunięcie pozostałości kosmetyków, odblokowanie porów i złuszczenie warstwy martwego naskórka. Oczyszczanie twarzy przy pomocy produktów o działaniu przeciwbakteryjnym (np. kosmetyków z linii SMOOTH) pomaga zapobiec rozwojowi stanów zapalnych oraz uniknąć zaskórników.
Jak i czym oczyszczać twarz, by nie uszkodzić bariery ochronnej?
Skuteczne oczyszczanie twarzy to podstawa w codziennej pielęgnacji. Z cery należy regularnie usuwać zanieczyszczenia takie jak nadmiar sebum, kosmetyki oraz makijaż. Dzięki temu skóra jest czysta, a pory odblokowane. Codzienne oczyszczanie za pomocą delikatnych kosmetyków to sposób na zachowanie pięknej, zdrowej cery.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy należy zacząć od demakijażu (najlepiej użyć do niego płyn micelarny). Głębokie oczyszczanie twarzy w domu można przeprowadzić przy pomocy pianki lub żelu do mycia twarzy. Kolejnym etapem jest aplikacja toniku przywracającego naturalne pH (np. toniku łagodzącego KSURGERY z linii ESSENTIAL).
Co kilka dni warto dodatkowo zastosować peeling (np. peeling solny), który pomoże usunąć warstwę martwych komórek naskórka.