Scroll Top

Artykuł

Pięć przemian

Pięć przemian - blog
Pięć Przemian

Liczący tysiące lat chiński system nadaje się znakomicie do wyjaśnienia teorii przyczyny i skutku. Wszystkie umysłowe, emocjonalne, duchowe i materialne aspekty naszego otoczenia można podporządkować pięciu przemianom. Zrozumienie ich podstaw jest dla nas kluczowe w pracy z drugim człowiekiem jeśli chcemy pomagać i działać skutecznie. 

Zarówno w nas jak i w naszym otoczeniu są obecne żywioły, przenikają się one wzajemnie, odżywiają, ale także kontrolują. Pięć przemian dotyczy każdej sfery życia. Rodzimy się w elemencie drzewa, gdzie podstawy ma nasza spontaniczność, twórczość i otwarcie na świat. Przemiana ognia jest domeną młodości w której płonie inteligencja, intuicja, zdobywamy wiedzę i rozwijamy się duchowo. Rozsądek, praktyczne podejście do życia i skupienie się na tym co ważne są wyrazem wewnętrznej równowagi, co jest owocem elementu Ziemi. W przemianie Metalu patrząc przez pryzmat doświadczenia widzimy rzeczy takie jakimi są. Mając poczucie, że jesteśmy w stanie coś dać innym, a mniej potrzebujemy dla samych siebie, rośnie w nas poczucie wewnętrznego bogactwa. Nasz umysł jest jak przestrzeń, pusty, a jednocześnie zawiera w sobie potencjał tworzenia wszystkiego. W starszym wieku człowiek znajduje się w przemianie Wody, której domeną jest nieustraszoność. Przechodząc przez wszystkie etapy życia przechodzimy kolejno przez wszystkie elementy, ale one także istnieją w nas w każdej minucie naszego życia.

Żywioły muszą być w równowadze, żaden z nich nie może dominować. Ich nadmiar lub niedobór skutkuje zaburzeniami w otoczeniu i w naszym ciele. Przykład, który zawsze podaje świetnie to ilustruje, ogień występujący w nadmiarze w przyrodzie wywołuje pożar, suszę, zniszczenie. Nadmiar wody przejawia się powodziami, wymywaniem wszystkiego co zbędne ale i tego co jest ważne. Identyczną analogię można zaobserwować w naszym wnętrzu! Nadmiar ognia, który symbolizuje serce możemy zaobserwować w ‘gorącym’ temperamencie, czerwonych wypiekach na twarzy, ciepłych dłoniach i stopach. Nadmiar wody – w opuchniętych nogach, palcach, twarzy. W przypadku występowania zaburzeń w funkcjonowaniu naszego ciała, ducha lub emocji trzeba zrównoważyć pięć elementów i wszystko wróci do normy!

Jak to zrobić?

będziemy Wam podpowiadać w następnych postach!

do zobaczenia!

Joanna Szałkiewicz, Sylwia Szymkowiak

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zwykle w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowane przez nas usługi.