Scroll Top
Artykuł

Zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną

Zdjęcie przedstawia kobietę w kapeluszu.

Słońce odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego organizmu. Ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, podnosi odporność, a także przekształca nieczynną witaminę D w postać aktywną biologicznie. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje szereg nieodwracalnych uszkodzeń w naszej skórze i prowadzi do przedwczesnego jej starzenia.

Kiedy spotykasz się ze słońcem

Liczne przebarwienia, suchość skóry, zmiana jej struktury oraz głębokie zmarszczki to tylko nieliczne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA, UVB i IR.

Rodzaje promieniowania:
Istnieją 3 rodzaje promieniowania słonecznego:

promieniowanie IR (podczerwone) – to promienie, które wnikają najgłębiej, aż do tkanki podskórnej. Najnowsze badania dowodzą, że IR powoduje powstawanie wolnych rodników, które zmieniają DNA komórek, strukturę kolagenu, elastyny i protein w skórze. Konsekwencją tych zmian jest przedwczesne starzenie się skóry.

światło widzialne – część promieniowania elektromagnetycznego , na którą reaguje siatkówka oka człowieka w procesie widzenia.

promieniowanie ultrafioletowe (UV) – promieniowanie to dzielimy na:

promieniowanie UVC – w większości pochłaniane przez warstwę ozonową, nie występuje więc w świetle słonecznym docierającym do powierzchni Ziemi; jest wykorzystywane przez człowieka np. w laboratoriach.

promieniowanie UVB  ten rodzaj promieniowania UV nie wnika głęboko w skórę, działa głównie na poziomie naskórka. Najsilniej działa ono w godzinach 10:00-15:00, a w okresie letnim jego natężenie jest zdecydowanie wyższe. Można się przed nim częściowo ochronić, bowiem jest ono filtrowane przez chmury, szyby okienne czy samochodowe. Promieniowanie UVB stymuluje produkcję melaniny, czego wynikiem jest „trwała” opalenizna po około 48 godzinach. Powoduje też poparzenia słoneczne, wysypki oraz odwodnienie skóry. Wskaźnikiem ochrony przed UVB jest Czynnik Ochrony Słonecznej (SPF = Sun Protection Factor).

promieniowanie UVA – przenika przez chmury, szyby okienne czy samochodowe, jak również przenika do głębszych warstw skóry, aż do poziomu skóry właściwej. Zapewnia bardziej „powierzchniową”, natychmiastową ale tymczasową opaleniznę. Efekty jego niekorzystnego działania są zauważalne dopiero po latach, ponieważ dawki promieniowania UVA kumulują się. Promienie UVA są główną przyczyną foto-starzenia, które powodują zmarszczki i skazy. Wskaźnik ochrony to UVA-PF (UVA Protection Factor = Czynnik Ochrony UVA).

Wybór odpowiedniego ekranu słonecznego

Chcąc zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną wybierajmy wysokiej jakości ekrany słoneczne, które chronią naszą skórę nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także przed promieniowaniem IR. Dostępne są już produkty foto-aktywne, które chronią komórki skóry przed uszkodzeniem i przedwczesnym starzeniem. Wykorzystują także promieniowanie jako fototerapię, aby zwiększać produkcję kolagenu i elastyny.

 

Zasady fotoochrony skóry:

 

1. Stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca.
2. Obficie nakładaj ekran słoneczny (każdorazowo 35 gramów produktu na całe ciało).
3. Aplikuj produkty przeciwsłoneczne co 2-3 godziny (po tym czasie zmniejsza się ich aktywność).
4. Pamiętaj, że nawet opalona skóra potrzebuje ochrony.
5. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach od 11:00 do 15:00.
6. Niemowlęta i małe dzieci chroń dodatkowo ubraniem przeciwsłonecznym.
7. Chroń pieprzyki, znamiona, blizny wysokim filtrem.
8. Pamiętaj, że piasek, woda i śnieg mocno odbijają światło słoneczne.
9. Pij często wodę, aby uniknąć odwodnienia.
10. Pamiętaj o ochronie głowy, aby uniknąć udaru słonecznego.
Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zwykle w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowane przez nas usługi.