Scroll Top
Artykuł

ONCO SKIN – pielęgnacja skóry onkologicznej

Dziś bardziej niż kiedykolwiek, wsparcie dermokosmetyków i onkokosmetologia odgrywa fundamentalną rolę przed, w trakcie i po leczeniu onkologicznym, ponieważ poprawia jakość życia pacjenta onkologicznego i przestrzeganie terapii. Podczas gdy postęp w dziedzinie medycyny ograniczył niepożądane skutki dla całego organizmu, nowe ukierunkowane terapie molekularne i radioterapia spowodowały częstsze występowanie niepożądanych skutków dla skóry, takich jak toksyczność skórna i zaburzenia skórne. W tym wpisie przybliżymy w jaki sposób powinniśmy zadbać o skóry osób w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu. Coraz więcej gabinetów kosmetologicznych wraz z przeszkolonym personelem oferuje holistyczny program dla pacjentów onkologicznych, który obejmuje spersonalizowaną pielęgnacje zarówno w gabinecie jak i w domu. Marka Diego Dalla Palma Professional i RVB LAB The Skin stworzyły linie Sensitive oraz Microbioma, które są przeznaczone do pielęgnacji skór szczególnie uwrażliwionych, nadreaktywnych, w tym także dla skór onkologicznych. Pielęgnacja posiada testy kliniczne, zapewniając bezpieczeństwo i skuteczność w regeneracji i wzmocnieniu skór uszkodzonych skutkami leczenia onkologicznego. 

Skóra w trakcie terapii onkologicznej

Skóra oraz jej przydatki ( włosy, paznokcie, rzęsy, brwi) podczas leczenia manifestują się mniejszymi lub większymi objawami niepożądanymi. Do najczęstszych zmian skórnych związanych z przyjmowaniem chemioterapii należą: zaczerwienienie, świąd, wysypki, nadmierne łuszczenie się, wysuszanie oraz niekiedy trądzik. Natomiast w wyniku radioterapii często dochodzi do odczynu popromiennego. Odczyn popromienny skóry może być wczesny i późny. Odczyn wczesny może wystąpić nawet po około 10 godzinach od pierwszego napromieniania. Występuje w postaci zaczerwienienia (rumień) i zazwyczaj nie jest trwały. Odczyn późny jest objawem uszkodzenia skóry i występuje nawet po pół roku od zakończenia radioterapii. Może objawiać się zmianą zabarwienia skóry (przebarwienia i dobarwienia), zmianami naczyniowymi („pajączki”), stwardnieniem skóry, czy bliznowaceniami.
Terapie przeciwnowotworowe powodują szereg zaburzeń na wielu poziomach skóry, między innym: zaburzenie mikrobiomu, uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, zaburzenie melanogenezy, uszkodzenie kolagenu i elastyny, nasilenie procesu oksydacyjnego oraz przedwczesne starzenie się, zmiany aktywności gruczołów łojowych oraz potowych, zmiany trofizmu włosów.

Holistyczne podejście i zintegrowane wsparcie

Główną rolą onkokosmetyków jest ograniczanie niepożądanych efektów na skórze, oraz pielęgnacja i ochrona skóry w trakcie całego procesu leczenia. Stosowanie kosmetyków o łagodnej formule, które wykazują właściwości nawilżające i łagodzące odbywa się w trzech krokach: delikatne oczyszczanie, pielęgnacja i fotoprotekcja.

Krok 1: OCZYSZCZANIE

Do mycia twarzy poleca się niepieniące lub słabo pieniące się delikatne środki myjące o fizjologicznym pH (około 5,5) bez substancji zapachowych i alergenów. Rekomenduje się stosowanie mleczek i kremów oczyszczających oraz delikatne płyny do demakijażu. Idealnie sprawdzi się Kremowe mleczko 3w1 do demakijażu z linii Microbioma. Jednym gestem delikatnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia i nawet długotrwały makijaż z całej twarzy, pozostawiając skórę miękką i nawilżoną. Zachowuje barierę ochronną skóry i film hydrolipidowy oraz dba o fizjologiczne pH skóry. Bogaty w system ReviBiome przywraca równowagę̨ flory bakteryjnej skóry, przywracając jej witalność i dobre samopoczucie. Bez środków powierzchniowo czynnych. Nie zawiera alergenów zapachowych. W przypadku oczyszczania ciała stosujemy również niskopieniące, delikatne środki myjące o fizjologicznym pH (około 5,5), bez substancji zapachowych i alergenów. Preparaty do oczyszczania należy rozcieńczyć wodą w momencie użycia. Należy unikać częstego mycia i nakładać preparat na wilgotną skórę. Jeśli jest bardzo sucha skóra używać należy olejków do mycia ciała, np. Delikatnego Oleju oczyszczającego do ciała z linii Sensitive o niskiej sile pienienia i wysokiej tolerancji. Łagodnie ale skutecznie oczyszcza skórę na ciele, nie naruszając płaszcza hydrolipidowego i chroniąc jej barierę. Dzięki ektoinie działa przeciwzapalnie, równoważy florę bakteryjną skóry i ją regeneruje, dodatkowo olej jojoba głęboko nawilża, zapobiega utracie wody i tworzy lekką warstwę ochronną. Idealny do skóry suchej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i stanów zapalnych. Łagodny zapach, bez alergenów. Alternatywnym produktem do oczyszczania ciała jest Łagodny Krem do mycia ciała z linii Microbioma, który delikatnie myje, chroniąc film hydrolipidowy skóry. Płynny krem o otulającej i nawilżającej konsystencji pozostawia skórę miękką i ukojoną.

Krok 2: PIELĘGNACJA

Wybierając produkty do pielęgnacji, sięgaj po produkty posiadające testy kliniczne i zawierające bezpieczne składniki aktywne przeznaczone dla pacjentów onkologicznych. Jednym z ważnych elementów pielęgnacji jest nawilżenie. W tym celu niezbędny jest kwas hialuronowy (najlepiej wysokocząsteczkowy) czyli molekuła, która tworzy na powierzchni skóry powłokę ochronną, zapobiegając utracie wody z głębszych partii skóry. Wygładza i odżywia najbardziej zewnętrzne warstwy skóry. Wybierajmy także betainę, trehalozę i inne substancje nawilżające. Na twarzy lepiej unikać substancji okluzyjnych, takich jak wazelina, oleje wazelinowe, olej słonecznikowy (jeśli chodzi o ciało, zależy to od obszarów: mogą one być korzystne dla zgrubiałych obszarów stóp oraz od stopnia zrogowaciałego naskórka). Idealnym produktem poprawiającym nawilżenie skóry oraz wzmacniającym warstwę barierową będzie Serum nawadniające Microbioma. Intensywnie koi i zapewnia długotrwałe nawilżenie. Wzmacnia naczynia oraz chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Idealne dla skóry wrażliwej, skłonnej do naczynek lub podrażnionej w wyniku terapii farmakologicznych i antybiotykowych. Również dla skór suchych, popękanych i swędzących. Dzięki ReviBiome System, równoważy ekosystem dobrych bakterii, fizjologicznie obecnych na powierzchni skóry. Omega 3 chroni i zmiękcza naskórek. Nie zawiera substancji zapachowych i alergenów. Łagodzenie to drugie bardzo ważne działanie w pielęgnacji. Wybierajmy kwas glicyrezynowy, peptydy biomimetyczne, beta-glukan, niacynamid, kompleksy wzmacniające i uszczelniające naczynia. Unikać należy produktów zbyt „aktywnych”, które mogą powodować podrażnienia. Rozwiązanie na problem zbyt dużej reaktywności, znajdziemy w Serum przeciw zaczerwienieniu z linii Sensitive. Skoncentrowane serum łagodzące i przeciw zaczerwienieniom dla skóry wrażliwej, naczyniowej lub podrażnionej w wyniku terapii farmakologicznych, antybiotykoterapii lub ekspozycji na czynniki drażniące. Jego peptyd ProSENSE i kompleks przeciw zaczerwienieniu, łagodzą podrażnioną skórę i pomagają zminimalizować zarówno tymczasowe, jak i uporczywe zaczerwienienia. Bez zapachu. Idealnie do wzmacniania warstwy barierowej oraz regeneracji uszkodzeń skóry sprawdzą się ceramidy, fitosterole, oleje i masła roślinne, które chronią mikrobiom skóry. Pamiętajmy także o takich składnikach jak witamina E, resweratrol, mocznik o niskim stężeniu, alantoina jako składniki o działaniu antyoksydacyjnym, odżywczym oraz zmiękczającym twardy zrogowaciały naskórek.
W pielęgnacji dzienno-nocnej wzmocnienie i regenerację skórom wymagającym zapewni głęboko odżywczy krem kojący 24h Sensitive. Kojący krem do twarzy, łagodząco-wzmacniający dla skóry wrażliwej, naczynkowej lub podrażnionej farmakologicznie, antybiotykami lub narażonej na czynniki drażniące (słońce, wiatr, zimno). Wzbogacony w peptyd ProSENSE i kompleks multiceramidowy, który chroni skórę oraz przywraca komfort i nawilżenie. Krem jest bez zapachu. Alternatywę produktu z linii Sensitive znajdziemy w linii Microbioma w postaci Bogatego kremu balans z pre- probiotykami. System ReviBiome zawarty w kremie równoważy ekosystem dobrych bakterii, które naturalnie występują na powierzchni skóry. Nie zawiera alergenów zapachowych. Testowany na obecność niklu, chromu, rtęci, arsenu i kobaltu. Bogaty krem odżywczo-naprawczy dla skór suchych, wrażliwych, borykających się ze stanem zapalnym, rumieniem lub atopowym zapaleniem skóry. Doskonale nawadnia i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Pomaga odbudować barierę̨ lipidową naskórka oraz łagodzi uczucie dyskomfortu i ściągnięcia.

Krok 3: FOTOPROTEKCJA

Terapie przeciwnowotworowe nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie całego organizmu i związane są z gorszą regeneracją oraz odnową uszkodzonych tkanek m.in. skóry po ekspozycji słonecznej. Warto także dodać, że wiele leków wchodzi w interakcje ze słońcem prowadząc do powstania skórnych reakcji fototoksycznych. Proces leczenia chemio- czy radioterapią powoduje jak wcześniej wspomnieliśmy dużą suchość skóry, uszkadza naszą zewnętrzną warstwę ochronną, przez co czynniki zewnętrzne mocniej oddziaływują na skórę i głębiej wnikają, w tym promieniowanie UV. Te wszystkie argumenty składają się na konieczność ochrony przeciwsłonecznej pacjenta onkologicznego.
Z powodu spowolnionej regeneracji, łatwego podrażnienia skóry oraz współwystępowania zmian skórnych generowanych terapią przeciwnowotworową u pacjentów onkologicznych, bardzo ważne jest, aby preparat z filtrem:

nie drażnił skóry i był pozbawiony substancji uczulających i zapachowych
• zapewniał skuteczną i długotrwałą ochronę przed słońcem
• rozprowadzał się równomiernie po suchej lub zapalnie zmienionej skórze
• dostarczał antyoksydantów
• chronił materiał genetyczny komórek skóry przed mutagennym wpływem słońca
• nie był zbyt tłusty i lepki, ponieważ taka formuła kremu może powodować powstawanie zmian trądzikowych lub nasilić już istniejące.

Do pielęgnacji dziennej i ochrony przed promieniowaniem UV polecamy Krem pre/probiotyczny z SPF 50 z linii Microbioma marki RVB LAB. To dermokosmetyk, który posiada testy kliniczne, w tym także na pacjentach onkologicznych. Zawiera nowoczesne filtry nowej generacji, które zapewniają wysoką ochronę nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także przed światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany komputerów i smartfonów. Badania pokazują, że światło niebieskie silnie wysusza skórę, a w trakcie leczenia onkologicznego jest to szczególnie niepożądane. Dodatkowo krem zawiera probiotyki, które odbudowują dobre bakterie na naszej skórze oraz prebiotyki, czyli „pokarm” dla naszych korzystnych bakterii. Dzięki temu przywracamy odpowiednią równowagę całego naszego ekosystemu na skórze, co zmniejsza jej nadwrażliwość i suchość. W preparacie nie brakuje także antyoksydantów, dzięki czemu chronimy się przed wolnymi rodnikami, które tworzą szereg uszkodzeń w naszej skórze. Krem jest nieperfumowany oraz ma lekką, przyjemną konsystencję, dzięki czemu łatwo się go aplikuje i nie pozostawia tłustej powłoki. Kluczową rolę w pielęgnacji oraz ochronie przeciwsłonecznej skór onkologicznych sprawdzi się także Krem wyrównujący koloryt SPF50 z linii Sensitive. Codzienny, lekki krem z kolorem oraz wysokim filtrem UV, chroniącym skórę przed promieniowaniem UVA, UVB, IR oraz Blue light. Ma właściwości łagodzące, wyciszające i przeciwstarzeniowe. Dzięki ektoinie i kompleksowi przeciw zaczerwienieniom, wzmacnia skórę i pomaga niwelować rumień. Żelowo-kremowa konsystencja jest świeża, ultralekka i szybko się wchłania. Wyrównuje koloryt skóry. Zaleca się ograniczać ekspozycję na słońce do minimum, szczególnie w najbardziej nasłonecznionych porach dnia, zakrywać twarz oraz głowę, nosić lekką, przewiewną odzież. Koniecznie należy stosować produkty przeciwsłoneczne o szerokim spektrum (UVB-UVA, ale jeśli to możliwe także IR i WIDZIALNE ŚWIATŁO NIEBIESKIE), o wysokiej lub bardzo wysokiej ochronie i foto-stabilne filtry nowej generacji, o dużej masie cząsteczkowej, które są mniej wchłaniane przez skórę. Aplikację należy powtarzać co dwie godziny.

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem terapii onkologicznej, w jej trakcie lub po zakończeniu stosować omówione trzy kroki pielęgnacji. Koniecznie wybierajmy produkty, które posiadają testy kliniczne, dzięki czemu mamy pewność, że zawierają przebadane substancje, które będą zarówno bezpieczne, jak i skuteczne w naprawie uszkodzonej skóry.

Preferencje prywatności
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zwykle w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na korzystanie z naszej witryny i oferowane przez nas usługi.